Otwarcie Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Hajnówce

Kategoria: Informacje prasowe

Otwarcie Terenowego Oddziału Krwiodawstwa W dniu 13 stycznia 2017 r. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku otworzyło nowy budynek Terenowego Oddziału w Hajnówce.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością Dyrektor Narodowego Centrum Krwi – p. Beata Rozbicka, Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia – p. Agnieszka Beniuk – Patoła, przedstawiciele lokalnych władz – w tym Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk, a także przedstawiciele uczelni wyższych oraz szkół, służb mundurowych, duchowni, a także dawcy krwi.

Terenowy oddział ma za zadanie pobieranie krwi od honorowych krwiodawców z rejonu powiatu hajnowskiego, prowadzenie banku krwi dla SP ZOZ w Hajnówce oraz wykonywanie badań również na potrzeby hajnowskiego szpitala. Budowa oddziału była niezbędna ze względu na poprawę komfortu obsługi Honorowych Dawców Krwi w Hajnówce oraz rokroczny wzrost liczby donacji.  Nowoczesny budynek posiada szereg udogodnień zarówno dla Honorowych Dawców Krwi, jak i dla całego personelu Terenowego Oddziału.

Inwestycja, którą z sukcesem zrealizowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku to cenna inicjatywa, która z pewnością usprawni proces poboru krwi i – mam nadzieję – przyciągnie nowych, potencjalnych dawców, których krew będzie w stanie uratować zdrowie i życie osób, które jej potrzebują. Cieszę się, że powiat hajnowski miał w projekcie swój mały udział – mówi Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk. Przypomnijmy – w trakcie VI sesji Rady Powiatu w kwietniu 2015r., radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności gruntowej. Tym samym została zbyta w trybie bezprzetargowym działka nr 3370 będąca własnością powiatu na rzecz inwestora, jakim jest RCKiK w Białymstoku. To właśnie na tym terenie dziś funkcjonuje Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Hajnówce. Za dotychczasowe wsparcie działań Terenowego Oddziału Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk, Burmistrz Miasta Jerzy Sirak, Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk oraz dr Wiktor Sacharczuk otrzymali podziękowania z rąk Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, prof. dr hab. n. med. Piotra Marka Radziwona.

Budynek otworzy nową kartę w historii prężnie działającego Terenowego Oddziału Krwiodawstwa w Hajnówce.  Po cichu mamy nadzieję, że przyczyni się także do zwiększenia liczby honorowych dawców. Bo krew to najcenniejszy lek ratujący zdrowie i życie, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Krew ratuje pacjentów w stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki) jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom w tym nowotworowym. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do oddawania krwi - nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia dawcy. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny w nowoczesnym budynku, w pełni do tego przystosowanym. Zachęcamy do kontaktu:

Terenowy Oddział w Hajnówce

Adres ul. Doc. Adama Dowgirda 7, 17-200 Hajnówka