Majówka w regionie Puszczy Białowieskiej – polub to!

Kategoria: A to ciekawe

Majówka 2017Relaks w najstarszym  lesie Europy? Jesteśmy na tak!

Gościnna Kraina Żubra zaprasza pod strzechę wielokulturowości osadzonej na tle malowniczej kniei. To tu,  w sercu przyrodniczej perły z listy UNESCO odpoczniecie Państwo z dala od zgiełku wielkich miast. Bliskie sąsiedztwo lasów i rzek powoduje, że Kraina Żubra to doskonałe miejsce do urlopowego relaksu oraz uprawiania sportów i rekreacji. Rześki zapach lasu, płynące gdzieś z oddali odgłosy natury sprawiają, że spływ kajakiem, jazda rowerem, spacer czy trening trasami nordic walking staje się prawdziwą przyjemnością. Niesamowitych wrażeń dostarcza przejazd koleją wąskotorową oraz drezynową. Rodzinom z dziećmi oraz wszystkim, którzy chcieliby poznawać region „inaczej”  polecamy warsztaty w Podlaskich Wioskach Tematycznych, questowe trasy - w rymowanych wierszykach ujęto ciekawostki, opowieści, legendy o różnych miejscowościach regionu Puszczy Białowieskiej.

Przemierzając puszczańskie tryby można się natknąć na wiele rzadkich gatunków flory i fauny. Bo Puszcza Białowieska to nie tylko Kraina Żubra, to także dom wielu rzadkich gatunków ptaków - tylko w Puszczy Białowieskiej występują wszystkie gatunki dzięcioła w Polsce, tajemniczego rysia, a także całej owadziej i grzybowej „ferajny”. Nie brak tu także przyrodniczych osobliwości – zachwycające formy i kolory śluzowców – organizmów z pogranicza świata zwierząt i grzybów, mających zdolność „chodzenia”. Wyobraźcie sobie – chodzące grzyby! Tajemnice prastarej, naturalnej Puszczy, jej baśniową, na poły legendarną historię, odkryją przed gośćmi wykwalifikowani przewodnicy. Opowiedzą o czym szumią najstarsze puszczańskie dęby – o królewskich polowaniach i związanej z tym Górze Batorego, o magicznym znaczeniu drewnianego zdobnictwa, o tajemniczym Miejscu Mocy k. Białowieży, o skarbach Napoleona ukrytych gdzieś w okolicy Dubicz Cerkiewnych, o cudownych objawieniach boskich we wsiach Puchły czy Saki, o pokucie dworzanina króla Zygmunta Augusta, spoczywającego przy wejściu do najstarszego w regionie kościoła w Narwi, zachęcą do (także bezwizowego) odwiedzenia białoruskiej części Puszczy Białowieskiej.

A po dniu pełnym wrażeń gościnni mieszkańcy zaproszą na odpoczynek do przytulnych hoteli, pokoi gościnnych i kwater agroturystycznych oraz specjały lokalnej kuchni w Europejskiej Destynacji – EDEN. Kuchnia podlaska stanowi esencję regionu, wplecioną w mozaikę kultur, tradycji i wierzeń. Tylko tu spróbujecie ciasta Marcinek – królującego niegdyś na carskich stołach, cieniutkich blin z konfiturą,  warenników, zup – szczi i solanki, chleba na zakwasie, carskiego sera, miodu z serca puszczy. A wszystko to doprawione mieszanką aromatycznych, puszczańskich ziół.

Unikatowa przyroda, wielokulturowy klimat pogranicza, tradycyjna kuchnia, turystyka aktywna – puszczańska kraina kusi bogactwem atrakcji. Zwolnij naturalnie w Regionie Puszczy Białowieskiej! Zapraszamy na Majówkę - zobacz oferty wydarzeń kulturalnych przygotowanych z myślą o majówkowiczach  oraz propozycje  spędzenia wolnego czasu oferowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Region Puszczy Białowieskiej. Oferty wycieczek, warsztaty, duża dawka aktywności i puszczańskiego klimatu – to jest przepis na udany odpoczynek.

Katarzyna Miszczuk

OFERTA REKOMENDOWANA PRZEZ LOKALNĄ ORGANIZACJĘ TURYSTYCZNĄ REGION PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - sprawdź katalog ofert

Wydarzenia kulturalne w trakcie majówki:

Majówka w Białowieży, 19.04-27.05.2017

"Sąsiedzi, których nie ma" - opowieści mieszkańców Białowieży, 01.05.2017

11. Spotkania Teatralne w Teremiskach, 30.04-02.03.2017

Koncert VOO VOO, 02.05.2017

Na majówkę pod strzechę żubra zapraszamy

moc atrakcji zapewniamy!

Przejażdżki drezyną o zmierzchu i poranku

słodkie lenistwo w hamaku na ganku!

Niezapomniane wrażenia na wycieczce koleją wąskotorową

potraktuj to jako przygodę nietuzinkową!

Na trasie malownicze, puszczańskie krajobrazy,

meta – w Topile: spokoju oazy!

Wszystkich aktywnych zapraszamy na trasy rowerowe

na szlakach – atrakcje przyrodnicze i kulturowe!

Czekają Cię także spacery malowniczymi drogami,

podczas których zetkniesz się z ciekawymi opowieściami.

Puszczańska kraina jest owiana legendami,

poznasz ją dobrze z naszymi questami!

Na końcu trasy znajduje się skarb – odkryłeś go? Ale masz fart!

Na tym nie koniec atrakcji i folkowych inspiracji:

warsztaty rękodzieła ,treningi nordic walking, spływy kajakiem,

zapoznaj się z białowieskim smakiem!