Uwaga turyści – zabytkowa kolejka wąskotorowa rusza od 29 kwietnia!

Kategoria: A to ciekawe

kolej wąskotorowa Zabytkowa Kolej wąskotorowa z Nadleśnictwa Hajnówka lada moment hucznie otworzy sezon turystyczny.  Już 29 kwietnia zapraszamy na pierwszy w tym roku odjazd w głąb prastarej Puszczy Białowieskiej.

W tym sezonie otwarte są dwie trasy: Hajnówka – Topiło i Hajnówka – dolina rzeki Leśnej. Obie biegną przez malowniczy zakątek Puszczy Białowieskiej, a sam przejazd stanowi oryginalną formę poznania przyrody. Na trasie malownicza dolina rzeki Leśnej oraz rezerwat Głęboki Kąt – to prawdziwy "kącik" bioróżnorodności :). Podziwiając przyrodę chronioną w rezerwacie przekonamy się, że las niejedno ma imię zarówno jeśli chodzi o jego rodzaje (rezerwat obejmuje łęg jesionowo-olszowy oraz bór świerkowy) oraz bioróżnorodność.  Finał dłuższej trasy – w miejscowości Topiło. Senna miejscowość, położona nad dwoma stawami utworzonymi na rzece Perebel, to cicha przystań z dala od wielkomiejskiej wrzawy. Administracyjnie osada przynależy do gminy Hajnówka w powiacie hajnowskim. Ten „administracyjny” kawałek ziemi został wyrwany puszczy, istnieje przez nią i dla niej. Wieś Topiło została założona bowiem w  1916r. przez niemieckich osadników, przybywających tu w celu wyrębu drewna. Nawet utworzony w 1933 r. sztuczny zbiornik powstał w celu składowania drewna. Już o kolejce nie wspominając… Dziś to miejsce tchnie spokojem, ciszę mąci jedynie melodyjny śpiew ptaków. W pobliżu stawów znajduje się mini-skansen kolejki leśnej, a przy nich wiaty i miejsce ogniskowe. Wokół akwenu rozpościerają się ścieżki edukacyjne „Puszczańskie Drzewa” raz ochrony orlika krzykliwego. (w ramach post scriptum wspomnimy, że do Topiła prowadzą szlaki turystyczne i rowerowe, a na ich trasie– piękno puszczańskiego krajobrazu (np. niebieski szlak Hajnówka-Topiło – Hajnówka wiedzie przez rezerwaty m.in. „Nieznanowo”, „Olszanka Myśliszcze” oraz „Michnówka No i jest oczywiście kolej wąskotorowa, od prawie 100. lat przemierzająca dzikie, puszczańskie ostępy :)).

Choć kolejka wąskotorowa jest wykorzystywana od 26 lat,  jej historia w Puszczy sięga ponad 100 lat. Gdy w czasie I wojny światowej wschodnia ściana Polski została inkorporowana przez Niemców (w latach 1915-1918 Puszcza Białowieska pozostawała pod niemieckim zarządem wojskowym), rozpoczęła się intensywna wycinka zasobów leśnych.  Na terenie Puszczy Białowieskiej wybudowano sieć tartaków, smolarnie, fabrykę chemiczną- największą w ówczesnej Europie. By usprawnić transport drewna rękoma jeńców wojennych oraz okolicznych mieszkańców wybudowano sieć torowisk kolejki wąskotorowej sięgających 130 km. Obecnie wykorzystuje się około 17 km kolejek.

Poniżej szczegóły dotyczące tras, harmonogramu i cennika:

Zarządzenie Nadleśniczego Nadleśncitwa Hajnówka w sprawie organizacji przejazdów Wąskotorowymi Kolejkami Leśnymi w roku 2017

Kontakt:

Nadleśnictwo Hajnówka

tel. 85 683 23 78

hajnowka@bialystok.lasy.gov.pl

ul. Kolejki Leśne 12

17 - 200 Hajnówka